انتخاب نام دامنه برای وب سایت چگونه است ؟

هر وب سایت در اینترنت دارای یک آدرس منحصر به فرد است ، این آدرس در واقع IP نامیده میشود که برای بیشتر مردم قابل حفظ کردن نیست! در واقع آی پی از یک سری اعداد شبیه به 172.217.21.14 ( آن را در صفحه مرورگر خود تایپ کنید و نتیجه را ببینید ) تشکیل شده است. در حالی که استفاده از تکنولوژی عددی برای کامپیوتر میتواند مناسب باشد اما استفاده از آن برای کاربران و دشوار بودن به یادسپاری این اعداد قطعا مطلوب نیست. در روزهای اولیه اینترنت ، سیستم نام گذاری دامنه از آدرس عددی به نام گذاری حرفی توسعه داده شد. این نام های دامنه مواردی مانند gilmarketing.com ، google.com و … میباشند که به طور طبیعی برای انسان به یاد ماندنی تر از آدرس IP مرتبط هستند.

اگر برای کسب و کار خود نام دامنه منحصر به فردی نداشته باشید باید یک دامنه برای قدم اول ثبت نام کنید ، البته اگر تصمیمتان برای حضور در اینترنت جدی است! برای انتخاب نام دامنه استفاده از دامنه شخص دیگر امکان پذیر نخواهد بود و میبایست دنبال دامنه های آزاد بگردید مگر اینکه با مالک دامین مورد نظر خود برای خرید و انتقال  آن به شما توافق برسید.

در حالی که اکثر دامنه ها با روش (کسی که زودتر آمده، زودتر دامنه را رزرو و ثبت میکند) عمل میکنند ،برخی از دامنه های خاص کشورها (مانند دامنه های ایران) دارای شرایط ویژه ای است که نیاز به تایید قبل از ثبت نام دارند در حاله که دامنه های عمومی مثل com ، net و org همچین شرایطی را ندارند. نام دامنه مربوط به کشور را در سایتهای بررسی خالی بودن نام دامنه چک کنید [ لینک ] تا شرایط خاص هر کشور را برای ثبت دامنه های مورد علاقه خود ببینید.

 

انتخاب نام دامنه برای وب سایت چگونه است ؟

 

بعضی از مواردی که باید در هنگام انتخاب نام دامنه خود به یاد داشته باشید عبارت اند از :

 

– آن را جذاب ، به یاد ماندنی و مرتبط انتخاب کنید: نام دامنه را ساده و جذاب انتخاب کنید که مربوط به کسب و کار شما باشد و به خاطر سپردنش برای مردم آسان باشد.

 

– استفاده از دامنه کشوری سطح بالا برای مخاطبان محلی یا کشوری : اگر بازار شما محلی است ،اغلب نسخه های محلی دامنه (به عنوان مثال co , uk و یا ir) به جای com , net و یا org استفاده میشود . اگر مخاطبان شما بین المللی هستند یک TLDعمومی بهتر است از بین TLD های محلی. دات com تا به حال محبوب ترین و یکی از با ارزش ترین دامنه ها بوده است.

 

– میتوانید چند نام دامنه بخرید: هیچ چیز شما را از خرید بیش از یک دامنه برای جلوگیری دیگران از ثبت نام آنها منع نمیکند ، پس از آن میتوانید دامنه های ثانویه را به وب سایت اصلی تغییر مسیر بدهید . گزینه دیگر ثبت نام دامنه های خاص کشوری  ( مانند ir ) برای حضور آنلاین در هر کشوری که کسب و کار انجام میدهید است. پس از آن میتوانید یک نسخه محلی طراحی شده از وب سایت خود را به هر یک از این گزینه ها گسترش دهید و یا آن ها را به بخش های محلی در وب سایت اصلی خود هدایت کنید.

 

– پسوند های مختلف را در نظر بگیرید: بسیاری از پسوند ها این روزها در دسترس هستند مانند .sport و .doctor و … شاید یکی از این پسوند ها یک ایده جالب برای نام تجاری خاص شما باشد. البته با قیمت دلار این روزهای ایران اقتصادی نمیباشد!

 

_ وجود کلمات کلیدی در نام دامنه میتواند مفید باشد: ممکن است تصمیم به ترکیب یکی از عبارت های کلیدی در نام دامنه داشته باشید که میتواند در سئو و رتبه بندی موتورهای جستجو میتواند متفاوت و مفید باشد.

 

نکته : چنانچه هنوز دامنه ندارید و میخواهید استارت کسب و کار آنلاین خود را بزنید میتوانید از این [ لینک ] در گیل مارکتینگ دامنه خود را ثبت کنید.

 

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *