مبانی استراتژی دیجیتال مارکتینگ در آنلاین شدن کسب و کارها

تعریف استراتژی بازاریابی دیجیتال

وقتی تصمیم می گیرید که بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید مرحله ی بعدی این است که مبانی استراتژی دیجیتال مارکتینگ را بدانید و سپس وارد این حوزه شوید. متاسفانه در اینجا هیچ گونه اکسیر استراتژیکی وجود ندارد که “برای همه چیز به کار رود ” هیچ دستورالعمل جادویی نداریم که موفقیت بازاریابی دیجیتال را تضمین کنیم و هیچ کس دیگری هم این کار را انجام نمیدهد. اساسا هر کسب و کاری باید استراتژی منحصر به فرد خود را بر اساس مجموعه خاصی از شرایط تعیین کند.

استراتژی های دیجیتال مارکتینگ ایجاد شده میتوانند واقعا متفاوت باشند کاملا منطقی به نظر میرسد، اگر با استفاده از کامیون به بقالی محل سیب بفروشید استراتژی شما با استراتژی شرکتی که کتاب های الکترونیکی و گزارشات معاملات مالی قابل دانلود را میفروشند . شباهت کمی دارد که به نوبه خود با استراتژی اتخاذ شده به وسیله تولید کنندگان لباس های ورزشی که قصد دارند خرده فروشان را از رده خارج کنند و مستقیما آنها را از طریق وب به مصرف کنندگان بفروشند بسیار متفاوت خواهند بود . محصولات مختلف بازارهای مختلف و نیازهای متفاوت مستلزم راه حل نهایی این است . بهترین افراد برای تعریف استراتژی بازاریابی دیجیتال که به اندازه کافی کنجکاو هستند آنهایی هستند که از کسب و کارتان به بهترین نحو اطلاع دارند.

 

مبانی استراتژی دیجیتال مارکتینگ در آنلاین شدن کسب و کارها

 

پایه گذاری مبانی دیجیتالی قوی

احتمالا قبل از شروع به سرمایه گذاری در این حوزه به نقش و تاثیر دیجیتال مارکتینگ در بافت کسب و کارتان ، کارهایی که رقبا به طور آنلاین انجام میدهند و علت آن کارها ، چگونگی استفاده مشتریان از فناوری دیجیتال در زندگی خود و چگونگی بهره برداری بهینه از این کانال های دیجیتال موجود برای ایجاد روابط طولانی تر و سازنده تر فکر کرده اید. این موارد در واقع عناصری هستند که مبنای استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما را تشکیل میدهند.

 

کسب و کار خود را بشناسید

_ آیا کسب و کار شما آماده استقبال از بازارایابی دیجیتال است؟

_ آیا محصولات یا خدماتتان برای ارتقای آنلاین مناسب هستند؟

_ آیا دارای فناوری ، مهارت ها و زیر ساخت درست هستید؟

_ بازاریابی دیجیتال چگونه با فرآیندهای تجاری موجود انطباق برقرار میکند؟

_ آیا این فرآیندها باید تغییر کنند و آیا شما و کارمندان تان آماده انطباق با این تغییرات هستید؟

 

رقبا را بشناسید

_ رقبای اصلی شما در بازار دیجیتال چه کسانی هستند؟

_ چه کار درستی را انجام میدهند (از آن تقلید کنید)

_ چه کار غلطی را انجام میدهند (از آن یاد بگیرید)

_ اصلا چه کاری را انجام نمیدهند (آیا فرصتی برای آنها وجود دارد؟) و چگونه میتوانید عرضه آنلاین خود را با آنها متمایز سازید؟

به خاطر داشته باشید که رقابت در دنیای دیجیتال میتواند محلی یا سراسر جهان باشد. وقتی به طور آنلاین سرمایه گذاری میکنید. وارد یک بازی جهانی میشوید، بنابراین تجزیه و تحلیل خود را به یک رقابت محلی محدود نکنید.

 

مشتریان خود را بشناسید

_ مشتریان شما چه کسانی هستند و چه چیزی از شما میخواهند؟

_ آیا به همان مشتریان به طور آنلاین خدمات ارائه میکنید یا به کسب و کار از یک جمعیت شناسی کاملا جدید می نگرید؟

_ مشتریانی که هدف گذاری کرده اید چگونه از فناوری دیجیتال استفاده میکنند و چگونه میتوانید آن دانش را تحت کنترل در آورید تا در رابطه سازنده و مداوم با آنها وارید شوید؟

 

بدانید دنبال چه چیزی هستید

اگر ندانید به کجا میروید این احتمال وجود دارد که هرگز به آنجا نرسید ، میخواهید از بازاریابی دیجیتال به چه چیزی برسید؟به طور واضح میتوان گفت که اهداف قابل اندازه گیری و دست یافتنی ، بخش کلیدی استراتژی بازاریابی شما هستند.
آیا به دنبال فروش های آنلاین ، منبعی ار فروش های هدفمند ، ارتقای اطلاع از نام تجاری خود در میان جوامع آنلاین ، تمام موارد فوق یا شاید چیز کاملا متفاوتی هستید؟ اهداف شما در واقع مقیاس هایی هستند که با استفاده از آنها میتوانید پیشرفت کمپین های بازاریابی دیجیتالتان را اندازه گیری کنید.

 

بدانید چگونه این کار را انجام میدهید

زیبایی بازاریابی دیجیتال این است که در مقایسه با بسیاری از اشکال تبلیغات نتایج آن بیشتر قابل اندازه گیری است . میتوانید هر چیز آنلاینی را ردیابی کنید و پیشرفت خود در اهداف از پیش تعیین شده و شاخص های کلیدی عملکرد را مقایسه کنید کمپین دیجیتالی تان چگونه درحال پیشرفت است.

آیا کانال های دیجیتالی خاص نسبت به قبل ترافیک بیشتری را ارائه میدهند؟ چرا این چنین است؟ نرخ تبدیل چطور است؟ چه میزان از آن نتایج مربوط به افزایش ترافیک در کسب و کارتان براساس مقادیر ملموس است؟ اندازه گیری کنید ، شهامت داشته باشید تصحیح کنید و مجددا اندازه گیری کنید.

 

 

بازارایابی دیجیتال یک فرآیند مداوم و تکراری است

فرآیند تعریف رسمی استراتژی دیجیتال مارکتینگ ، شما را وادار میکند تا بنشینید و در مورد عناصر مختلف کسب و کارتان و چگونگی کمک بازاریابی دیجیتال به دستیابی به اهداف تجاری فکر کنید. زیاد به جزئیات فنی نپردازید ، به خاطر داشته باشید که بازاریابی دیجیتال در مورد ارتباط مردم با یکدیگر است و این نکته را حین این فرآیند بازاریابی نباید از یاد برد.

 

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *